מגוון שמנים וחומרי תיווך לצביעה

צבעי האוברגלייז, המיועדים לצביעת כלי פורצלן או קרמיקה, מופיעים כאבקות.
את האבקות הללו צריך לערבב עם שמן מיוחד, מדיום, היוצר מהאבקה משחה לצביעה.
קיימים כמה סוגי שמנים, היכולים לשמש כמדיום, להכנת צבע האוברגלייז:
באירופה משתמשים בטרפנטין מאודה, אותו ניתן להכין לבד ועל כן הוא זמין, וזול.
בדרום אמריקה, מקובל להשתמש בשמן הקופאיבה, שמן  אותו מפיקים מעצים באמזונס, למטרות רפואיות. השימוש בשמן הקופאיבה לציור על כלי פורצלן הוא שימוש משני של של שמן זה.

כאשר התחלתי לצייר ב 1988, כיניתי את המדיום איתו מערבבים את האבקות, בשם 'שמן עבודה', כדי לסמל את השמן הבסיסי ביותר במלאכת הציור על פורצלן. מאחר ואת מלאכת הציור למדתי לראשונה בדרום אמריקה, השתמשתי גם אני בשמן הקופאיבה, ואותו כיניתי כאמור 'שמן עבודה'.
השם השתרש בקהילת האמנים בישראל, ולכן מקובל היום בקרב כל המציירים  להשתמש בשם 'שמן עבודה' - לשמן הקופאיבה. אך אחת היא גם לגבי מדיום המבוסס על טרפנטין.
בציור בצבעי אוברגלייז יש המשתמשים גם בשמן פשתה, או אפילו במי סוכר או קוקה קולה - כמדיום.

בציור על כלי פורצלן קיימים מספר סוגים נוספים של של שמנים, אותם אנו מוסיפים כתוספת ל'שמן העבודה'. לכל סוג וסוג תפקיד שונה במלאכת הצביעה.

למדיום אפשר להוסיף שמנים נוספים למטרות שונות, כמו שמן ציפורן, שמן לבנדר, שמן אניס, ועוד. 

כאשר משתמשים בצביעה על בסיס שמן, צריך להיעזר בטרפנטין למטרות דילול או שטיפת המכחולים. רצוי טרפנטין צמחי, המופק מעצי אורן ולא טרפנטין מינראלי. כל השמנים אשר פורטו לעיל הינם שמנים המתייבשים לאחר כמה שעות.

בציור פיגורטיבי ציורי נוף או ציורים ריאליסטיים, כדאי להשתמש במדיום שאינו מתייבש, שמן לח, המאפשר לעבוד על הציור לאורך זמן.
 

מדיום על בסיס מים הוא מדיום לציור על גבי אריחים. עם מדיום זה קל ונוח יותר לצבוע אריחי קרמיקה, כאשר דילול הצבע או שטיפת המכחולים נעשית בעזרת מים.

את כל סוגי השמנים ניתן להשיג במרכז הישראלי לאמנות על פורצלן!


 

רח' הראשונים 4, הוד השרון  09-7461275 / 050-8320123 (איריס), 050-8320122 (גבי)
www.artonporcelain.israel@gmail.com
 

טוחן מדיה - בניית אתרים באינטרנט